HomeFactopediaBrainoffsRankingsCommunityLog In
You know 0 facts


2016 Summer Olympics - Gold Medallists

Your overall rating on 2016 Summer Olympics - Gold Medallists =
0%
Your best rally score on 2016 Summer Olympics - Gold Medallists = 0 facts

Play Fact Master on 2016 Summer Olympics - Gold Medallists    

Challenge Friends to a Brainoff on 2016 Summer Olympics - Gold Medallists    

Play a Rally Game on 2016 Summer Olympics - Gold Medallists    



301 facts:

Decathlon
   gold medal was won by   
Ashton Eaton
8893pts OR!
Duet Synchronized Swimming
   gold medal was won by   
Russia
Group All-Around (Rhythmic Gymnastics)
   gold medal was won by   
Russia
Heptathlon
   gold medal was won by   
Nafissatou Thiam
6810 pts
Individual All-Around (Rhythmic Gymnastics)
   gold medal was won by   
Margarita Mamum
Russia
Individual Dressage (Equestrian)
   gold medal was won by   
Charlotte Dujardin
Atop Valegro for GB
Individual Eventing (Equestrian)
   gold medal was won by   
Michael Jung
Riding Sam for Germany to retain his title
Individual Jumping (Equestrian)
   gold medal was won by   
Nick Skelton
GB. His horse Big Star was there too.
Men’s 3m Springboard (Diving)
   gold medal was won by   
Cao Yuan
China
Men’s 4x100m (Athletics)
   gold medal was won by   
Jamaica
Asafa Powell, Yohan Blake, Nickel Ashmeade, Usain Bolt
Men’s 4x100m Freestyle Relay
   gold medal was won by   
United States
Men’s 4x100m Medley Relay
   gold medal was won by   
United States
WR!!
Men’s 4x200m Freestyle Relay
   gold medal was won by   
United States
Men’s 4x400m (Athletics)
   gold medal was won by   
United States
Arman Hall, Tony McQuay, Gil Roberts, LaShawn Merritt
Men’s 10km Open Water Swimming
   gold medal was won by   
Ferry Weertman
Netherlands
Men’s 10m Air Pistol
   gold medal was won by   
Hoang Xuan Vinh
OR!! Vietnam
Men’s 10m Air Rifle
   gold medal was won by   
Niccolo Campriani
OR!! Italy
Men’s 10m Platform (Diving)
   gold medal was won by   
Chen Aisen
China
Men’s 20km Walk
   gold medal was won by   
Wang Zhen
1.19.14
Men’s 25m Rapid Fire Pistol
   gold medal was won by   
Christian Reitz
Germany
Men’s 49er (Sailing)
   gold medal was won by   
New Zealand
Men’s 50km Walk
   gold medal was won by   
Matej Toth
3.40.58
Men’s 50m Freestyle
   gold medal was won by   
Anthony Ervin
USA, at age 35 - 16 years after his first gold in the event - the oldest individual Olympic gold medal winner in swimming
Men’s 50m Pistol
   gold medal was won by   
Jin Jong-oh
OR!! South Korea
Men’s 50m Rifle Prone
   gold medal was won by   
Henri Junghanel
Germany, OR!!
Men’s 50m Rifle Three Positions
   gold medal was won by   
Niccolo Campriani
Italy
Men’s 56kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Long Qingquan
China
Men’s 57kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Vladimer Khinchegashvili
Georgia
Men’s 59kg (Greco-Roman)
   gold medal was won by   
Ismael Borreno
Cuba
Men’s 62kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Oscar Figueroa
Colombia
Men’s 65kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Soslan Ramonov
Russia
Men’s 66kg (Greco-Roman)
   gold medal was won by   
Davor Štefanek
Serbia
Men’s 69kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Shi Zhiyong
China
Men’s 74kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Hassan Yazdani
Iran
Men’s 75kg (Greco-Roman)
   gold medal was won by   
Roman Vlasov
Russia
Men’s 77kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Nijat Rahimov
Kazakhstan
Men’s 85kg (Greco-Roman)
   gold medal was won by   
Davit Chakvetadze
Russia
Men’s 85kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Kianoush Rostami
Iran, WR!
Men’s 86kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Abdulrashid Sadulaev
Russia
Men’s 94kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Sohrab Moradi
Iran
Men’s 97kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Kyle Snyder
US
Men’s 98kg (Greco-Roman)
   gold medal was won by   
Artur Aleksanyan
Armenia
Men’s 100m (Athletics)
   gold medal was won by   
Usain Bolt
9.81
Men’s 100m Backstroke
   gold medal was won by   
Ryan Murphy
USA, OR!
Men’s 100m Breaststroke
   gold medal was won by   
Adam Peaty
GB, decimated the field, World Record!
Men’s 100m Butterfly
   gold medal was won by   
Joseph Schooling
Singapore, their first Olympic gold, OR!!
Men’s 100m Freestyle
   gold medal was won by   
Kyle Chalmers
Junior WR for Australia
Men’s +105kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Lasha Lalakhadze
WR! OR!
Men’s 105kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Ruslan Nuridinov
UZB
Men’s 110m Hurdles
   gold medal was won by   
Omar McLeod
13.05
Men’s 125kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Taha Akgul
Turkey
Men’s 130kg (Greco-Roman)
   gold medal was won by   
Mijaín López
Cuba
Men’s 200m (Athletics)
   gold medal was won by   
Usain Bolt
19.78
Men’s 200m Backstroke
   gold medal was won by   
Ryan Murphy
USA
Men’s 200m Breaststroke
   gold medal was won by   
Dmitriy Balandin
Kazakhstan
Men’s 200m Butterfly
   gold medal was won by   
Michael Phelps
USA
Men’s 200m Freestyle
   gold medal was won by   
Sun Yang
China, 1.44.65
Men’s 200m Individual Medley
   gold medal was won by   
Michael Phelps
USA
Men’s 400m (Athletics)
   gold medal was won by   
Wayde Van Niekerk
43.03 WR!! South African
Men’s 400m Freestyle
   gold medal was won by   
Hack Horton
Australia
Men’s 400m Hurdles
   gold medal was won by   
Kerron Clement
47.73
Men’s 400m Individual Medley
   gold medal was won by   
Kosuke Hagino
Japan
Men’s 470 (Sailing)
   gold medal was won by   
Croatia
Men’s 800m (Athletics)
   gold medal was won by   
David Rushida
1.42.15
Men’s 1500m (Athletics)
   gold medal was won by   
Matthew Centrowitz Jr.
3.50.00
Men’s 1500m Freestyle
   gold medal was won by   
Gregorio Paltrinieri
Italy
Men’s 3000m Steeplechase
   gold medal was won by   
Conseslus Kipruto
8.03.28 OR!
Men’s 5000m (Athletics)
   gold medal was won by   
Mo Farah
13.03.30
Men’s 10,000m (Athletics)
   gold medal was won by   
Mo Farah
27.05.17
Men’s Bantamweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Robeisy Ramirez
Cuba
Men’s Basketball
   gold medal was won by   
United States
Serbia took the Silver, Spain the Bronze.
Men’s Beach Volleyball
   gold medal was won by   
Brazil
Cerutti and Schmidt
Men’s BMX
   gold medal was won by   
Connor Fields
USA
Men’s C-1 200m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Yiruy Cheban
Ukraine
Men’s C-1 1000m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Sebastian Brendel
Germany
Men’s C-1 (Slalom Canoe)
   gold medal was won by   
Denis Gargaud Chanut
France
Men’s C-2 1000m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Germany
Brendel and Vandrey
Men’s C-2 (Slalom Canoe)
   gold medal was won by   
Slovakia
Brothers Ladislav and Peter Skantar
Men’s Coxed Eight
   gold medal was won by   
Great Britain
Germany 2nd, Netherlands 3rd
Men’s Coxless Four
   gold medal was won by   
Great Britain
It isn’t what it sounds like!
Men’s Coxless Pair
   gold medal was won by   
New Zealand
Murray and Bond
Men’s Cross-Country (Mountain Biking)
   gold medal was won by   
Nino Schurter
Switzerland
Men’s Discus
   gold medal was won by   
Christoph Harting
68.37m PB
Men’s Doubles (Badminton)
   gold medal was won by   
China
Zhang Nan and Fu Haifeng
Men’s Double Sculls
   gold medal was won by   
Croatia
Brothers Sinkovic
Men’s Doubles (Tennis)
   gold medal was won by   
Spain
Marc Lopez and Rafa Nadal
Men’s Double Trap Shooting
   gold medal was won by   
Fehaid Al-Deehani
From Kuwait, Kuwait was banned from these Olympics, so Al-Deehani won the gold representing Independent Olympic Athletes, the first independent athlete to ever win gold at the olympics
Men’s Extra-Lightweight (Judo)
   gold medal was won by   
Beslan Mudranov
Russia
Men’s Featherweight (Taekwondo)
   gold medal was won by   
Ahmad Abughaush
Jordan. The country’s first ever olympic medal
Men’s Field Hockey
   gold medal was won by   
Argentina
Belgium silver, Germany bronze
Men’s Finn (Sailing)
   gold medal was won by   
Giles Scott
Great Britain
Men’s Floor Exercise
   gold medal was won by   
Max Whitlock
GB
Men’s Flyweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Shakhobidin Zoirov
Uzbekistan
Men’s Flyweight (Taekwondo)
   gold medal was won by   
Zhao Shuai
China
Men’s Football
   gold medal was won by   
Brazil
Def. Germany, revenge for World Cup drubbing
Men’s Golf
   gold medal was won by   
Justin Rose
GB. Golf returned to the olympics this olympiad
Men’s Half-Heavyweight (Judo)
   gold medal was won by   
Lukas Krpalek
Czech Republic
Men’s Half-Lightweight (Judo)
   gold medal was won by   
Fabio Basile
Italy
Men’s Half-Middleweight (Judo)
   gold medal was won by   
Khasan Khalmurzaev
Russia
Men’s Hammer
   gold medal was won by   
Dilshod Nazarov
78.68m
Men’s Handball
   gold medal was won by   
Denmark
France silver, Germany bronze
Men’s Heavyweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Evgeny Tischenko
Russia
Men’s Heavyweight (Judo)
   gold medal was won by   
Teddy Riner
France
Men’s Heavyweight (Taekwondo)
   gold medal was won by   
Radik Isayev
Azerbaijan
Men’s High Jump
   gold medal was won by   
Derek Drouin
2.38m
Men’s Horizontal Bar
   gold medal was won by   
Fabian Hambuchen
Germany
Men’s Individual All Around (Artistic Gymnastics)
   gold medal was won by   
Kohei Uchimura
Successfully defends his title
Men’s Individual (Archery)
   gold medal was won by   
Ku Bon-Chan
Men’s Individual Foil
   gold medal was won by   
Inna Deriglazova
Russia
Men’s Individual Épée
   gold medal was won by   
Park Sang-young
South Korea
Men’s Individual Sabre
   gold medal was won by   
Yana Egorian
Russia
Men’s Individual Sprint (Cycling)
   gold medal was won by   
Jason Kenny
GB
Men’s Indoor Volleyball
   gold medal was won by   
Brazil
One of 7 golds for the host country
Men’s Javelin
   gold medal was won by   
Thomas Rohler
90.3m
Men’s K-1 200m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Liam Heath
Great Britain
Men’s K-1 1000m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Marcus Walz
Spain
Men’s K-1 (Slalom Canoe)
   gold medal was won by   
Joe Clarke
Great Britain
Men’s K-2 200m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Spain
Craviotto and Toro
Men’s K-2 1000m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Germany
Rendschmidt and Gross
Men’s K-4 1000m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Germany
Slovakia 2nd, Czech Rebublic 3rd
Men’s Keirin (Cycling)
   gold medal was won by   
Jason Kenny
GB
Men’s Laser (Sailing)
   gold medal was won by   
Tom Burton
Australia
Men’s Light Flyweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Hasanboy Dusmatov
Uzbekistan
Men’s Light Heavyweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Julio Cesar La Cruz
Cuba
Men’s Lightweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Robson Conceição
Brazil
Men’s Lightweight Coxless Four
   gold medal was won by   
Switzerland
Men’s Lightweight Double Sculls
   gold medal was won by   
France
Men’s Lightweight (Judo)
   gold medal was won by   
Shohei Ono
Japan
Men’s Light Welterweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Fazliddin Gaibnazarov
Uzbekistan
Men’s Long Jump
   gold medal was won by   
Jeff Henderson
8.38m SB
Men’s Marathon
   gold medal was won by   
Eliud Kipchoge
2.08.44
Men’s Middleweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Arlen Lopez
Cuba
Men’s Middleweight (Judo)
   gold medal was won by   
Mashu Baker
Japan
Men’s Modern Pentathlon
   gold medal was won by   
Aleksander Lesun
Russia
Men’s Omnium (Cycling)
   gold medal was won by   
Elia Viviani
Italy
Men’s Parallel Bars
   gold medal was won by   
Oleg Vernyayev
Ukraine
Men’s Pole Vault
   gold medal was won by   
Thiago Braz Da Silva
6.03m OR!
Men’s Pommel Horse
   gold medal was won by   
Max Whitlock
GB
Men’s Quadruple Sculls
   gold medal was won by   
Germany
Men’s Rings
   gold medal was won by   
Eleftherios Petrounias
Greece
Men’s Road Race (Cycling)
   gold medal was won by   
Greg Van Avermaet
Belgium
Men’s RS:X (Sailing)
   gold medal was won by   
Dorian Van Rijsselberghe
Netherlands
Men’s Rugby Sevens
   gold medal was won by   
Fiji
Fiji’s first ever olympic medal
Men’s Shot Put
   gold medal was won by   
Ryan Crouser
22.52m OR!
Men’s Singles (Badminton)
   gold medal was won by   
Chen Long
Def. Lee Chong Wei in the Gold Medal Match
Men’s Single Sculls
   gold medal was won by   
Mahe Drysdale
New Zealand
Men’s Singles (Table Tennis)
   gold medal was won by   
Ma Long
China
Men’s Singles (Tennis)
   gold medal was won by   
Andy Murray
Repeat of his “home” win at Wimbledon 2012 London Olympics
Men’s Skeet Shooting
   gold medal was won by   
Gabriele Rossetti
Men’s Super Heavyweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Tony Yoka
France
Men’s Synchro 3m Springboard (Diving)
   gold medal was won by   
Great Britain
Mears and Laugher.
Men’s Synchro 10m Platform (Diving)
   gold medal was won by   
China
Chen and Lin
Men’s Team All-Around (Artistic Gymnastics)
   gold medal was won by   
Japan
Legend Uchimura finally gets his team gold medal
Men’s Team (Archery)
   gold medal was won by   
South Korea
Ku Bon-Chan, Lee Seung-yun, Kim Woo-jin
Men’s Team Épée
   gold medal was won by   
Romania
Men’s Team Pursuit (Cycling)
   gold medal was won by   
Great Britain
WR!! Clancy, Burke, Doull, and of course Bradley Wiggins
Men’s Team Sabre
   gold medal was won by   
Russia
Men’s Team Sprint (Cycling)
   gold medal was won by   
Great Britain
Hindes, Kenny and Skinner
Men’s Team (Table Tennis)
   gold medal was won by   
China
D. JPN in final
Men’s Time Trial (Cycling)
   gold medal was won by   
Fabian Cancellara
Switzerland, nicknamed “Spartacus”
Men’s Trampoline
   gold medal was won by   
Uladzislau Hancharou
Belarus
Men’s Trap Shooting
   gold medal was won by   
Josip Glasnovic
Croatia
Men’s Triathlon
   gold medal was won by   
Alistair Brownlee
GB. His brother won silver
Men’s Triple Jump
   gold medal was won by   
Christian Taylor
17.86m
Men’s Vault
   gold medal was won by   
Ri Se-gwang
North Korea
Men’s Water Polo
   gold medal was won by   
Serbia
Men’s Welterweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Daniyar Yeleussinov
Kazakhstan
Men’s Welterweight (Taekwondo)
   gold medal was won by   
Cheick Sallah Cisse
Ivory Coast
Mixed Doubles (Badminton)
   gold medal was won by   
Indonesia
Tontowi Ahmad and Lilyana Natsir
Mixed Doubles (Tennis)
   gold medal was won by   
United States
Sock and Mattek-Sands
Mixed Nacra 17 (Sailing)
   gold medal was won by   
Argentina
Santiago Lange and Cecilia Carranza Saroli
Team Dressage (Equestrian)
   gold medal was won by   
Germany
GB second, USA third.
Team Eventing (Equestrian)
   gold medal was won by   
France
Germany and Australia rounded out the podium.
Team Jumping (Equestrian)
   gold medal was won by   
France
USA 2nd, GER 3rd
Team Synchronized Swimming
   gold medal was won by   
Russia
Women’s 3m Springboard (Diving)
   gold medal was won by   
Shi Tingmao
China
Women’s 4x100m (Athletics)
   gold medal was won by   
United States
41.02 Tianna Bartoletta, Allyson Felix, English Gardner, Tori Bowie
Women’s 4x100m Freestyle Relay
   gold medal was won by   
Australia
WR! 3.30.65
Women’s 4x100m Medley Relay
   gold medal was won by   
United States
Women’s 4x200m Freestyle Relay
   gold medal was won by   
United States
Women’s 4x400m (Athletics)
   gold medal was won by   
United States
3.19.06 Allyson Felix, Phyllis Francis, Natasha Hastings, Courtney Okolo
Women’s 10km Open Water Swimming
   gold medal was won by   
Sharon Van Rouwendaal
Netherlands
Women’s 10m Air Pistol
   gold medal was won by   
Zhang Mengxue
China, OR!!
Women’s 10m Air Rifle
   gold medal was won by   
Virginia Thrasher
USA, OR!!
Women’s 10m Platform (Diving)
   gold medal was won by   
Ren Qian
China
Women’s 20km Walk
   gold medal was won by   
Liu Hong
1.28.35
Women’s 25m Pistol
   gold medal was won by   
Anna Korakaki
Greece
Women’s 48kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Eri Tosaka
JPN
Women’s 48kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Sopita Tanasan
Thailand
Women’s 49erFX (Sailing)
   gold medal was won by   
Brazil
Women’s 50m Freestyle
   gold medal was won by   
Pernille Blume
Denmark
Women’s 50m Rifle Three Positions
   gold medal was won by   
Barbara Engleder
Germany
Women’s 53kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Helen Maroulis
US
Women’s 53kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Hsu Shu-ching
Taiwan
Women’s 58kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Kaori Icho
JPN
Women’s 58kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Sukanya Srisurat
Thai
Women’s 63kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Risako Kawai
JPN
Women’s 63kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Deng Wai
China. WR! OR!
Women’s 69kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Sara Dosho
JPN
Women’s 69kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Xiang Yanmei
China
Women’s 75kg (Freestyle Wrestling)
   gold medal was won by   
Erica Wiebe
Canada
Women’s +75kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Meng Suping
China
Women’s 75kg (Weightlifting)
   gold medal was won by   
Rim Jong-sim
North Korea
Women’s 100m (Athletics)
   gold medal was won by   
Elaine Thompson
10.71
Women’s 100m Backstroke
   gold medal was won by   
Katinka Hosszu
Hungarian “Iron Lady”
Women’s 100m Breaststroke
   gold medal was won by   
Lilly King
OR! Over rival Yefimova
Women’s 100m Butterfly
   gold medal was won by   
Sarah Sjöström
Sweden, WR!
Women’s 100m Freestyle
   gold medal was won by   
Penny Oleksiak
Canada. Tie with Manuel (US). OR!
Women’s 100m Freestyle
   gold medal was won by   
Simone Manuel
US. Tied with Oleksiak (Can) OR!
Women’s 100m Hurdles
   gold medal was won by   
Brianna Rollins
12.48
Women’s 200m (Athletics)
   gold medal was won by   
Elaine Thompson
21.78
Women’s 200m Backstroke
   gold medal was won by   
Maya DiRado
US
Women’s 200m Breaststroke
   gold medal was won by   
Rie Kaneto
JPN
Women’s 200m Butterfly
   gold medal was won by   
Mireia Belmonte Garcia
Spain
Women’s 200m Freestyle
   gold medal was won by   
Katie Ledecky
US queen of distance freestyle
Women’s 200m Individual Medley
   gold medal was won by   
Katinka Hosszu
OR!
Women’s 400m (Athletics)
   gold medal was won by   
Shaunae Miller
49.44
Women’s 400m Freestyle
   gold medal was won by   
Katie Ledecky
WR!
Women’s 400m Hurdles
   gold medal was won by   
Dalilah Muhammad
53.13
Women’s 400m Individual Medley
   gold medal was won by   
Katinka Hosszu
WR!
Women’s 470 (Sailing)
   gold medal was won by   
Great Britain
Women’s 800m (Athletics)
   gold medal was won by   
Caster Semenya
1.55.28 NR Her career has been plagued by controversy regarding her gender.
Women’s 800m Freestyle
   gold medal was won by   
Katie Ledecky
WR!
Women’s 1500m (Athletics)
   gold medal was won by   
Faith Kipyegon
4.08.92
Women’s 5000m (Athletics)
   gold medal was won by   
Vivian Cheruiyot
14.26.17 OR!
Women’s 10,000m (Athletics)
   gold medal was won by   
Almaz Ayana
29.17.54 WR!!
Women’s Balance Beam
   gold medal was won by   
Sanne Wevers
Netherlands
Women’s Basketball
   gold medal was won by   
United States
Spain took Silver, Serbia Bronze.
Women’s Beach Volleyball
   gold medal was won by   
Germany
Over the home favorites (Brazil) in the final
Women’s BMX
   gold medal was won by   
Mariana Pajon
Colombia
Women’s Coxed Eight
   gold medal was won by   
United States
Women’s Coxless Pair
   gold medal was won by   
Great Britain
Women’s Cross-Country (Mountain Biking)
   gold medal was won by   
Jenny Rissveds
Women’s Discus
   gold medal was won by   
Sandra Perkovic
69.21m
Women’s Doubles (Badminton)
   gold medal was won by   
Japan
Ayaka Takahashi and Misaki Matsutomo
Women’s Double Sculls
   gold medal was won by   
Poland
Women’s Doubles (Tennis)
   gold medal was won by   
Russia
Makarova and Vesnina
Women’s Extra-Lightweight (Judo)
   gold medal was won by   
Paula Pareto
Argentina
Women’s Featherweight (Taekwondo)
   gold medal was won by   
Jade Jones
GB
Women’s Field Hockey
   gold medal was won by   
Great Britain
NED 2nd, GER 3rd
Women’s Floor Exercise
   gold medal was won by   
Simone Biles
USA
Women’s Flyweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Nicola Adams
Great Britain
Women’s Flyweight (Taekwondo)
   gold medal was won by   
Kim So-hui
South Korea
Women’s Football
   gold medal was won by   
Germany
Defeated Sweden in the final, who took out reigning champs USA in the quarterfinal.
Women’s Golf
   gold medal was won by   
Inbee Park
South Korea
Women’s Half-Heavyweight (Judo)
   gold medal was won by   
Kayla Harrison
United States
Women’s Half-Lightweight (Judo)
   gold medal was won by   
Majilinda Kelmendi
First-ever medal for Kosovo at the Olympics
Women’s Half-Middleweight (Judo)
   gold medal was won by   
Tina Trstenjak
Slovenia
Women’s Hammer
   gold medal was won by   
Anita Wlodarczyk
82.29m WR!!
Women’s Handball
   gold medal was won by   
Russia
France silver, Norway bronze
Women’s Heavyweight (Judo)
   gold medal was won by   
Emilie Andeol
France
Women’s Heavyweight
   gold medal was won by   
Zheng Shuyin
China
Women’s High Jump
   gold medal was won by   
Ruth Beitia
1.97m
Women’s Individual All-Around
   gold medal was won by   
Simone Biles
It was a blowout
Women’s Individual (Archery)
   gold medal was won by   
Chang Hye-Jin
Women’s Individual Sprint (Cycling)
   gold medal was won by   
Kristina Vogel
Germany
Women’s Indoor Volleyball
   gold medal was won by   
China
Women’s Javelin
   gold medal was won by   
Sara Kolak
66.18m
Women’s K-1 200m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Lisa Carrington
She’s a Kiwi! Stopped the Hungarian sweep :)
Women’s K-1 500m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Danuta Kozak
Hungary
Women’s K-1 (Slalom Canoe)
   gold medal was won by   
Maialen Chourraut
Spain
Women’s K-2 500m (Sprint Canoe)
   gold medal was won by   
Hungary
Szabo and Kozak
Women’s K-4 500m (Spring Canoe)
   gold medal was won by   
Hungary
Followed by Germany and Belarus
Women’s Keiren (Cycling)
   gold medal was won by   
Elis Ligtlee
Netherlands
Women’s Laser Radial (Sailing)
   gold medal was won by   
Marit Bouwmeester
Netherlands
Women’s Lightweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Estelle Mossely
France
Women’s Lightweight Double Sculls
   gold medal was won by   
Netherlands
Women’s Lightweight (Judo)
   gold medal was won by   
Rafaela Silva
Brazil
Women’s Long Jump
   gold medal was won by   
Tianna Bartoletta
7.17m
Women’s Marathon
   gold medal was won by   
Jermina Sumgong
2.24.04
Women’s Middleweight (Boxing)
   gold medal was won by   
Claressa Shields
United States
Women’s Middleweight (Judo)
   gold medal was won by   
Haruka Tachimoto
Japan
Women’s Modern Pentathlon
   gold medal was won by   
Chloe Esposito
Australia
Women’s Omnium (Cycling)
   gold medal was won by   
Laura Trott
GB
Women’s Pole Vault
   gold medal was won by   
Ekaterini Stefanidi
4.85m
Women’s Quadruple Sculls
   gold medal was won by   
Germany
Women’s Road Race (Cycling)
   gold medal was won by   
ANna Van Der Breggen
Netherlands
Women’s RS:X (Sailing)
   gold medal was won by   
Charline Picon
France
Women’s Rugby Sevens
   gold medal was won by   
Australia
Defeated rival New Zealand in the final
Women’s Shot Put
   gold medal was won by   
Michelle Carter
20.63m
Women’s Singles (Badminton)
   gold medal was won by   
Carolina Marin
Def. P.V. Sindhu in Gold Medal Match
Women’s Single Sculls
   gold medal was won by   
Kim Brennan
Australia
Women’s Singles (Table Tennis)
   gold medal was won by   
Ding Ning
China
Women’s Singles (Tennis)
   gold medal was won by   
Monica Puig
Puerto Rico, their first ever olympic gold
Women’s Skeet Shooting
   gold medal was won by   
Diana Bacosi
Italy
Women’s Synchro 3m Springboard (Diving)
   gold medal was won by   
China
Shi Tingmao and the great Wu Minxia
Women’s Synchro 10m Platform (Diving)
   gold medal was won by   
China
Chen and Liu
Women’s Team All-Around (Artistic Gymnastics)
   gold medal was won by   
United States
The “Fierce Five”
Women’s Team (Archery)
   gold medal was won by   
South Korea
Chang Hye-Jin, Choi Mi-sun, Ki Bo-bae
Women’s Team Pursuit (Cycling)
   gold medal was won by   
Great Britain
Archibald, Trott, Barker, Roswell
Women’s Team Sprint (Cycling)
   gold medal was won by   
China
Gong and Zhong
Women’s Team (Table Tennis)
   gold medal was won by   
China
Women’s Time Trial
   gold medal was won by   
Kristin Armstrong
No relation to cycling disgrace Lance Armstrong or his wife (Also named Kristin)
Women’s Trampoline
   gold medal was won by   
Rosie MacLennan
Canada
Women’s Trap Shooting
   gold medal was won by   
Catherine Skinner
Australia
Women’s Triathlon
   gold medal was won by   
Gwen Jorgensen
US
Women’s Triple Jump
   gold medal was won by   
Caterine Ibarguen
15.17m
Women’s Uneven Bars
   gold medal was won by   
Aliya Mustafina
Russia
Women’s Vault
   gold medal was won by   
Simone Biles
USA
Women’s Water Polo
   gold medal was won by   
United States
Women’s Welterweight (Taekwondo)
   gold medal was won by   
Oh Hye-ri
South Korea


Facts contributed by:


BBandicoot








   About - Terms - Privacy Log In